Pleksi – zalety i zastosowanie

Kategoria: Blog

Cięcie pleksi laserem

Pleksi to przezroczyste tworzywo sztuczne, które doskonale poddaje się obróbce mechanicznej i kształtowaniu. Polimetakrylan metylu otrzymywany jest w procesie polimeryzacji rodnikowej lub anionowej. Kształtowanie materiału jest możliwe za sprawą obróbki termoplastycznej z zastosowaniem gotowego granulatu polimerowego przy wykorzystaniu wtrysku substancji.

Właściwości pleksi

Pleksi to materiał znajdujący zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na jego właściwości. Przede wszystkim wyróżnia się dużą przezroczystością. Dodatkowo jest materiałem odpornym na działanie promieniowania UV, dzięki czemu nie poddaje się procesom żółknięcia. Co więcej, cechuje się świetnymi właściwościami termoplastycznymi, dzięki czemu z łatwością można poddawać pleksi obróbce mechanicznej i dowolnie kształtować. Przykładowo, obecnie bardzo często wykonywane jest cięcie pleksi laserem.

Pleksi może być użytkowane w temperaturze 80°C, przy czym warto pamiętać, że w temperaturach powyżej 115°C materiał może mięknąć. Z uwagi na niską temperaturę depolimeryzacji, dlatego też poddaje się szybkiemu recyklingowi.

Pleksi to materiał wytrzymały na rozciąganie i ściskanie. Jedyną wadą, jaką można w tym przypadku wskazać, jest stosunkowo niska twardość, przez co płyty nie są zbyt odporne na zarysowania, które są szczególnie widoczne na pleksi błyszczącej.

Zastosowanie pleksi

Ze względu na swoje właściwości pleksi ma bardzo szerokie zastosowanie. Materiał wykorzystywany jest przede wszystkim w produkcji elementów reklamowych. W reklamie wykonuje się z niego m.in. podświetlane tablice, szyldy reklamowe, kasetony, iluminowane litery, dekoracje, ramy, gadżety reklamowe itd.

Pleksi to tworzywo, które z łatwością można zabarwić. To dodatkowo wpływa na jego atrakcyjność wizualną oraz zwiększa możliwości zastosowania. Jak już zostało wspomniane, wykazuje również odporność na działanie warunków atmosferycznych, tj. temperatury czy wilgoci, w związku z czym można tworzyć z niego konstrukcje reklamowe do zastosowania na zewnątrz budynków.